PRIČENJA SE EVROPSKI TEDEN TESTIRANJA NA HIV IN VIRUSA HEPATITISA B IN C

• 16.11.2015
  • Od 20. do 27. novembra poteka Evropski teden promocije testiranja na HIV in virusa hepatitisa B in C, ki se mu pridružujemo tudi Zdravstveni dom Ajdovščina. Namen kampanje je združiti Evropejce pri osveščanju prebivalstva in zdravstvenega osebja o prednostih testiranja in zgodnjega zdravljenja omenjenih okužb. Geslo tedna testiranja je "Testiraj se. Zdravi. Prepreči."

V Sloveniji je v primerjavi z drugimi evropskimi državami relativno malo testiranih na okužbo s HIV in na okužbi z virusoma hepatitisa B in C.  Tudi zato se mnoge okužbe odkrijejo pozno, kar je ovira za uspešno zdravljenje.

Odgovorite na naslednja vprašanja in preverite, ali obstaja verjetnost, da ste okuženi s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B/C!

Ø  Ali ste vi ali vaš partner/ka kdaj v preteklosti imeli tvegane spolne odnose?

Ø  Ali ste kdaj imeli spolno prenosljivo okužbo?

Ø  Ali ste moški in ste kadarkoli imeli spolne odnose z moškimi (sedaj ali v preteklosti)?

Ø  Ali ste kadarkoli imeli spolne odnose z osebo, ki nudi spolne usluge proti plačilu?

Ø  Ali ste si kadarkoli injicirali droge (sedaj ali v preteklosti)?

Ø  Ali ste kadarkoli njuhali droge (sedaj ali v preteklosti)?

Ø  Ali ste kadarkoli pred letom 1993 prejeli kri ali krvne pripravke?

Ø  Ali ste bili kadarkoli izpostavljeni neprofesionalnemu prebadanju kože ali sluznic, tetoviranju, akupunkturi?

Ø  Ali delate v zdravstvu in ste pri svojem delu izpostavljeni krvi ali krvnim pripravkom?

Ø  Ali ste se kdaj naključno zbodli z odvrženo iglo?

Ø  Ali živite v skupnem gospodinjstvu z osebo, okuženo s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B in/ali C?

Ø  Ali ste ožji družinski član/članica osebe, okužene s HIV in/ali z virusoma hepatitisa B in/ali C?

Ø  Ali ste okuženi z virusoma hepatitisa B/C ali s HIV?

Ø  Ali imate bolezen ledvic in se zdravite s hemodializo?

Ø  Ali imate hemofilijo?

Ø  Ali so vam presadili organ?

Ø  Ali ste kdaj bivali v zaporu?

Ø  Ali ste kdaj sodelovali pri vojaških aktivnostih v tujini?

ČE STE NA KATERO OD VPRAŠANJ ODGOVORILI PRITRDILNO, OBSTAJA VERJETNOST, DA STE BILI IZPOSTAVLJENI OKUŽBI S HIV IN/ALI Z VIRUSOMA HEPATITISA B/C. GLEDE MOREBITNEGA TESTIRANJA SE POSVETUJTE Z IZBRANIM ZDRAVNIKOM.

Odločite se lahko tudi za:

ANONIMNO IN BREZPLAČNO TESTIRANJE, ki  poteka VSAK PONEDELJEK med 12. in 14. uro na:

Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja

UKC Ljubljana

Japljeva 2, 1525 Ljubljana

Tel.: 01 522 26 22

Od 23. do 27. novembra 2015 se  lahko na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana testirate  tudi med 15. - 17. uro. Ne potrebujete napotnice ali kartice zdravstvenega zavarovanja. Po stopek je enostaven in kratek, odvzeli vam bodo le majhen vzorec krvi.

Več informacij o omenjenih okužbah si lahko preberete tudi na spletni strani www.stop-aids.si.