OPOZORILO O UPORABI ZAŠČITNE MASKE !

Spoštovani,

v primeru, da imate znake prehladnega obolenja, je obvezno nošenje zaščitne maske.

 

Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu

  • 07.03.2016
  • Cepljenje priporočamo vsem, ki se veliko zadržujete v gozdu in naravi nasploh. Primerno je tudi za otroke od 1. leta starosti dalje. Pred cepljenjem je potreben pregled pri osebnem zdravniku

    Cepite se lahko v naši službi nujne medicinske pomoči od ponedeljka do petka med 7.00 in 20.00 uro, otroci pa pri otroškem in šolskem dispanzerju.

    Cena cepiva z aplikacijo znaša 28 EUR.                          

     

    Delno se lahko zaščitite s samozaščito.

    Možnosti zaščite

    Zaščita z obleko

    Ob odhodu v naravo uporabljajmo svetla oblačila iz gladkega materiala, ki klopom preprečujejo, da bi se oprijeli. Tudi oblačila popršimo z repelentom, najbolje po robovih hlač, vrhu nogavic in ostalih mestih, kamor se klopi radi prijemljejo.

    Repelenti

    Eden izmed načinov odganjanja klopov je uporaba zaščitnih kemičnih sredstev – repelentov, ki odganjajo mrčes. Med repelente sodijo nekatera eterična olja (olje citronele, sivkino in klinčkovo olje), piretrini (žuželkam škodljive snovi rastlinskega izvora) in dimetilftalat ter dietiltoulamid (DEET), snovi, ki ju najdemo v lekarniških pripravkih. Repelenti so na tržišču na voljo v obliki mazil, sprejev, gelov, losjonov itd. Z njimi se namažemo po razkriti koži in/ali jih popršimo po oblačilih. Na voljo so tudi elektronski odganjalci, ki si jih pripnemo na obleko in oddajajo visoke zvočne frekvence, kar odganja klope. Repelente moramo nanašati v skladu z navodili proizvajalca. Nikakor jih ne smemo zanesti na sluznice (oči, usta, nos) niti na ranice ali na poškodovano kožo, z uporabo pa moramo paziti tudi pri majhnih otrocih. Učinek repelentov traja samo nekaj ur, sploh v vetrovnem ali vlažnem vremenu, zato jih moramo vsakih nekaj ur ponovno nanašati. Če se močno potimo ali zadržujemo v vodi, moramo kožo večkrat osušiti in ponovno namazati. Repelent vedno nanašamo čez zaščitne kreme proti soncu.

    Strokovnjaki opozarjajo, da repelenti niso 100 % učinkoviti, saj nekateri ljudje dobijo klopa kljub uporabi repelentov, delovanje repelentov je časovno omejeno.

    Najbolje je, če se zaščitimo z obleko in repelenti, po vrnitvi domov pa se temeljito pregledamo, odstranimo morebitne prisesane klope, se stuširamo, si umijemo lase ter oblačila operemo

     

    Kako pravilno odstranimo klopa?

    1.     1. Klopa primemo s koničasto pinceto, in sicer čim bliže koži, in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Pri tem ne smemo vrteti pincete levo ali desno, ampak potegnemo naravnost navzgor.

    2.     2. Tudi dele klopa, ki ostanejo v koži, čim prej odstranimo.

    3.     3. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil.

      

     Vir: Inštitut za varovanje zdravja RS