Svetovni dan ledvic

• 22.03.2019
  • V četrtek, dne 14. 3. 2019 smo v Zdravstvenem domu Ajdovščina izvajali meritve in svetovanja v okviru Svetovnega dneva ledvic. Meritve smo izvajali zaposleni iz Centra za krepitev zdravja, patronažne medicinske sestre, analizo urina pa so izvedle laboratorijske tehnice in dipl.inž.lab.biomedicine.

Postavili smo tri stojnice na lokacijah: Trgovski center Fama v Vipavi,  Zdravstveni dom Ajdovščina in Zdravstvena postaja Vipava. Merili smo krvni sladkor in krvni tlak, v obeh   diagnostičnih laboratorijih (ZD Ajdovščina in ZP Vipava) pa smo preverjali tudi prisotnost beljakovin v urinu. Povprečna vrednost izmerjenega krvnega tlaka je bila 137/78 mmHg, krvnega sladkorja 5,7 mmol/l, od 36 analiz urina pa je bila le v dveh primerih ugotovljena povečana prisotnost beljakovin. Glede na raziskavo Zdravje v občini Ajdovščina v letu 2018, dobljeni rezultati nakazujejo povečane vrednosti krvnega tlaka od slovenskega povprečja, zato bomo v Centru za krepitev zdravja v preventivne namene pripravili delavnico Zdrav življenjski slog in zvišane vrednosti krvnega tlaka za vse tiste, ki so bili udeleženi na četrtkovih meritvah.